Mitől nő a nő? Nyílt válasz Csernus Imrének
Hogy mitől nő a nő?
Ez a kérdés azóta is piszkálja a csőrömet, amióta elolvastam Csernus Imre "A Nő" című könyvét (Jegyzem ajánlom a könyvet mindazoknak, akik nem posványban szeretnék leélni az életüket, és hajlandók tenni is valamit ezért; ajánlom férfiaknak és nőknek egyaránt). Persze, van a könyvben néhány válasz, de igazából a magam válaszát kerestem, és úgy gondolom, nagyjából meg is érett bennem. Így hát közkinccsé teszem mindazok számára, akiket érdekel.
Első sorban is mitől NEM függ a nőiesség:
Nem a ruha teszi az embert, így büszkén és emelt fővel fogom viselni továbbra is a kényelmes farmernadrágot és pólót éppúgy, mint a nadrágkosztümöt. Hogy estélyit miért nem? Nos, ennek egyetlen oka van: anyagilag nem engedhetem meg magamnak, hogy egy elképzeléseim szerinti ruhában feszítsek egy valódi estélyen...
És nem is a smink teszi a nőt, anélkül éppoly szép tudok lenni, ha jókedvemben vagyok. Ha szeretek valakit és vele tölthetek akár néhány percet is, máris jókedvemben tudok lenni.
És attól sem nő a nő, hogy különféle fortélyok segítségével valaki egészen más akar lenni, mint aki valójában. A szépség nem a plasztikai műtétek sokaságától és az átalakító művészettől, hanem a bennünk rejlő lelki szépségből ered. Ha valaki ezeket a kincseket hajlandó megkeresni önmagában és fáradságos munkával tökéletesíteni, akkor is megszépül, ha valójában nem született istennőnek.
És itt elérkeztünk a válasz lényegéhez. Mitől nő a nő?
Azt se felejtsük el, hogy egy szeretetkapcsolat, de legfőként a szerelem katalizátorként működik az életünkben, így egy mély barátság, vagy egy jól sikerült partnerkapcsolat felragyogtathatja mindazt a belső értéket, ami bennünk rejlik.
Azt mondják, a férfiak első sorban a racionalitás oldaláról szemlélik a világot, és az anyagi biztonság megteremtése az elsődleges céljuk. Versenyszellem hajtja őket, ki a legerősebb, legférfiasabb, leg-... Mellesleg, de amúgy utolsó sorban néha hagyják, hogy az érzéseik is előbukkanjanak, de csakis akkor, ha racionálisan belefér az életükbe.
Az átlag férfi a munkából hazaérve elvárja, hogy kiszolgálják, előveszi az üveg sört, elterpeszkedik a fotelban és bekapcsolja a tévét, hogy rogyásig bambulja kábán.
A nők ezzel szemben képesek arra, hogy megteremtsék az anyagi biztonságot éppúgy, mint az otthon melegét, szépségét, az ételt, ruhát, és mindazt, amire családjuknak szüksége van, és nem restek a munkából hazatérve még bevásárolni, mosni, főzni, netán barkácsolni egy polcot, ágyat, karácsonyfadíszt, vagy varrni egy szép ruhát a gyermeküknek. Aki szeret, képes polihisztorrá képezni magát azért az egy célért, hogy akiket szeret, azoknak mindenük meglegyen, amire vágynak. Mert ez nem első sorban az anyagiaktól függ, hanem jóval inkább a teremtő akarattól, ami a nőkben ott rejlik.
Ez a teremtő akarat tesz minket képessé arra is, hogy akár egyedül is felvállaljunk egy kis emberkét, vagy felneveljünk kettőt-hármat. Számunkra az otthon, a család az első, és csak azután következik a karrier, sőt, a szórakozás is. Nem vagyunk azonban házicselédek. Amit teszünk, szeretetből tesszük, azért, hogy örömet okozzunk azoknak, akiket szeretünk. Az otthon nem a csupasz négy falat jelenti, ahol nem esik az eső, és télen fűthető, hanem azt a puha fészket, amit megálmodunk, és a párunkkal együtt, vagy ha kell, akár egyedül is megvalósítunk.
Azt mondják, a nők álmodozók. Valóban, szeretünk álmodozni, csakhogy ez az álmodozás nem marad a vágyálmok világában, céltudatosan, racionálisan és egy bulldog szívósságával teszünk meg mindent azért, hogy megteremtsük.
Azt mondják, hogy a nők csökönyösek, akaratosak. Valóban. Azonban mindazok, akik lekicsinylően, degradáló szándékkal vetik ezt a szemünkre, elfelejtenek valamit: ha nem így lenne, kipusztult volna az emberiség. A férfiak rettegnek a kiszolgáltatottságtól és a fájdalomtól. A nők ezzel szemben minden egyes gyermek születésével felvállalják, és végig is csinálják mindazt, ami ezzel együtt jár: félelem, fájdalom, kiszolgáltatottság, sőt sok esetben megaláztatás. Mindez nem akadály!
Ó, majdnem elfelejtettem: számunkra az ígéretek éppoly fontosak, mint az ünnepek. Így megjegyezzük ezt is, azt is. A saját ígéreteinket igyekszünk beváltani. És ha valaki igazán fontos a számunkra, nemcsak az ünnepeire, de arra is emlékszünk, mit mesélt saját magáról, a kedvteléseiről, a kedvenc ételeiről, italairól, a félelmeiről, a gyerekkoráról...
Mi nők...
Szenvedélyesek vagyunk, és büszkék. Érzékenyek, érzésekre fogékonyak, csökönyösek és akaratosak. Nem zárkózunk el azonban a racionalitástól, bármit képesek vagyunk megtervezni, végiggondolni, és véghez is vinni. Így vagyunk teljesek.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése